Proč žijeme v páru? - Novinky ve světě erotiky
Proč žijeme v páru?zpět

Proč žijeme v páru?
18.09. 2013
Když muži omlouvají své nevěry, tvrdí, že je pro ně přirozené rozsévat své sémě. Ženy zase tvrdí, že by mělo pro muže být přirozené chránit své rodinné hnízdo. Kde je pravda? Někde uprostřed. Podle vědců právě nutnost ochrany hnízda a život v páru vznikl právě kvůli dobyvatelským samcům.I dnes existuje mnoho živočišných druhů, které v páru nežijí a kde jsou samci pro mláďata vždy spíše hrozbou než ochranou. Stejný model chování, tedy fakt, že pokud samec nehlídal svá mláďata a samice byla i s mladými vydána na pospas novému silnému samci, ten její mladé bez milosti zabil, fungoval i u primátů a lidí. Proto rodičovské páry v živočišné říši vznikly z nutnosti ochrany potomků. Vyplývá to z nového britského výzkumu, jehož výsledky zveřejnily časopisy Science a Proceedings of the National Academy of Sciences.
Předtím, než jednotlivé druhy zvířat začaly vykazovat známky párového soužití, vrcholilo zabíjení potomků samci. Ti toužili po samici, nechtěli se však starat o její potomky, které měla s někým jiným, vysvětluje Christopher Opie z University College London. Proto začal mezi samci a samicemi vznikat stabilní svazek, který v prvé řadě prudce zvyšoval šance na přežití potomků, protože otec je mohl chránit lépe než sama matka. »Romantická láska přišla až po monogamii,« konstatuje při pohledu na párové svazky, který zkoumal vztahy mezi primáty všeho druhu, od těch nejjednodušších až po lidi.
Ihned se ale objevila i teorie druhá. Dieter Lukas z cambridgeské univerzity dokazuje, že samice úspěšně nacházely kvalitní, leč vzácně se vyskytující potravu. Když za ní vyrážely, bylo pro samce těžké zabránit, aby se tam nespojovaly s jinými. A tak se soustředili jen na jednu. Možná za to pak od ní dostali i něco na zub...
Pravda je podle všeho i tentokrát někde mezi tím. Jak to tak bývá, že...?
Diskuze k článku Proč žijeme v páru?