Za ženskou upovídanost může příroda
26.02. 2013 19:06
Již od malička se holčičky liší od chlapců tím, že ve většině případů začnou mnohem dříve a také mnohem lépe mluvit. A láska k povídání o čemkoli jim většinou vydrží celý život. Nyní vědci odhalili, že za to samy o sobě nemohou. Může za to totiž speciální protein »mluvení« v mozku.
Již dříve vědci zjistili, že vývoj řeči v mozku zásadně ovlivňuje polypeptidický řetězec, respektive protein s názvem FOXP2, který je kódován stejnojmenným genem na sedmém lidském chromozómu. To samo o sobě ale nevysvětlilo upovídanost žen.
Výzkumem hledajícím důvody, proč ženy mluví více než muži, se proto zabývali vědci z Marylandu. Zjistili, že ženy mají v mozku mnohem více proteinu FOXP2, který ovlivňuje vývoj jazyka a řeči. Dívky mají v mozkové kůře při vývoji a dospívání mnohem více této bílkoviny a zřejmě se tak u nich výrazněji než u chlapců vytváří právě upovídanost. »Může to vysvětlovat, proč ženy mluví téměř třikrát více než muži,«
cituje vědce z University of Maryland britský list Daily Express.
To může shodit kámen ze srdce nejedné mamince, která si láme hlavu nad tím, že její chlapec ještě ve třech letech má jen malou slovní zásobu. Trpělivost zkrátka přináší růže...